The 8th NBSK Craftsmen's Competition 2017 Results


Congratulations to our member Graham Hanley who wasawarded nyusen for his entry in the tosogu section of the 8th NBSK craftsmen competition.


Full results provided with thanks to Paul Martin of the Japanese Sword.

https://www.facebook.com/The.Japanese.Sword/


Swordmaking Section

The Keizai Sangyo Daijin Award (Minister of Economy,Trade and Industry):

Kamiyama Yozo (Teruhira)

NBSK Chairman's Award:

Kubo Yoshihiro

Gold prize 1st Seat: Myochin Yusuke (Munehiro)

Gold Prize 2nd Seat: Nezu Kei (Hidehira)

Gold Prize 3rd Seat: Kawachi Ippei

Silver prize 1st Seat: Sasaki Naohiko (Taneshige)

Silver prize 2nd Seat: Matsukawa Takashi

Bronze prize 1st Seat: Manzoku Koji

Nyusen

Sato Toshimi

Yoshida Masaya


Horimono Section

The Nagano Prefectural Governor's Award:

Kinoshita Munenori

Nyusen

Katayama Shigetsune


Sword Polishing Section

NBSK Chairman's Award:

Morii Tetsutaro

Shinano Mainichi Shinbun Award: Tamaki Joji

Gold prize 1st Seat: Hon'ami Masao

Gold prize 2nd Seat: Abe Soichiro

Gold prize 3rd Seat: Hon'ami Takeshi

Gold prize 4th Seat: Kurashima Kazu

Gold prize 5th Seat: Sugano Seiji

Gold prize 6th Seat: Fujikawa Jiro

Silver prize 1st Seat: Ono Takahiro

Silver prize 2nd Seat: Ogawa Kazuhiro Sagara Yuichi

Silver prize 3rd Seat: Yonekawa Yuji

Silver prize 4th Seat: Akita Yuki

Bronze prize 1st Seat: Sekiyama Kazumichi

Bronze prize 2nd Seat: Mizuta Yoshimasa

Nyusen:

Takeuchi Kazu

Masaumi Ario

Matsuo Kiyotake


Tosogu Section:

The Sasaki Village Board of Education Chairman’s Award:

Kevin Adams (Canada)

Gold Prize 2nd Seat: Fukuyo Hirotake

Silver Prize 1st Seat: Nagauchi Katsuyoshi

Silver Prize 2nd Seat: Kawakami Noburu

Bronze Prize 1st Seat: Ishii Narumichi

Nyusen:

Ikeda Shoryu, Urakami Haruko, Onda Hidehito, Graham Hanley (UK), Kobayashi Kyoka, Mizutanigawa Motosen


Shirogane Section:

Sakaki Mayor's Award: Matsumoto Yutaka

Gold Prize 2nd Seat: Hirata Minoru

Silver prize 1st Seat: Sugiyama Hideaki

Nyusen:

Noguchi Sukehiro


Shirasaya Section:

NBSK Chairman's Award:

Mori Takahiro

Gold prize 2nd Seat: Morii Atsuhiro

Silver Prize 1st Seat: Yoshikawa Kazuyuki

Nyusen:

Ishikawa Masao


Tsukamaki Section:

Gold prize 1st Seat: Sasahara Yoshiyuki

Silver prize 1st Seat: Hirai Shigeharu

Nyusen:

Alex Krupp (USA)

Kuroda Tsutomu


Koshirae Section:

Silver Prize 1st Seat: Morii Atsuhiro

Bronze prize 1st Seat: Kuwano Toshiro

Saya-nuri Section:

Silver Prize 1st Seat: Koyama Mitsuhide

Nyusen:

Michael Cummins (Australia)


Sword Oshigata Art Section:

Award for Excellence 1st Seat: Nagatsu Yoshisuke

Award for Excellence 2nd Seat: Miura Hirotaka

Award for Excellence 3rd Seat: Tamaki Joji

Commendation Award 1st Seat: Abe Soichiro

Commendation Award 2nd Seat: Sekiyama Kazumichi

Nyusen:

Oka Masashi

Seshimo Masahiko

Fujikawa Jiro


Northern Token Society 2017